Apie plaukus. Iš esmės prasta plaukų būklė priklauso nuo netinkamos galvos odos priežiūros. Riebus vaškas, kurį gamina plauko folikulo liaukos (esančios giliau odoje), išilgai padengia visą plauką ir todėl jis atrodo švelnus ir glotnus. Ir atvirkščiai, kai šių riebalų nepakanka - plaukai tampa šiurkštūs ir sausi. Kodėl? Štai, todėl.
Išorinis plaukas (tą kurį matome) susideda iš šimto keratino siūlelių, padengtų mikroskopiniais žvyneliais. Šie žvyneliai dengia vienas kitą tarsi žuvies žvynai. Jei plaukų žvyneliai uždari, prigludę, tai plaukas yra glotnus ir blizgantis. Ir atvirkščiai - jei plaukas yra sausas, jo žvyneliai yra pasišiaušę (dar blogiau atskilę), todėl turime šiurkščius, neglotnius plaukus.
Vadinasi didžiausią dėmesį reikia kreipti į galvos odos priežiūrą (netinkamomis priemonėmis jos neišsausinti, papildomai maitinti ir įvairiomis priemonėmis skatinti natūralių riebalų/sebumo gamybą), taip pat būtina nepamiršti ir plauko stiebo, t.y. išorinių mums matomų plaukų (juos reiktų atitinkamai riebinti, nes tokiu būdu galime priversti plauko žvynelius priglusti).
Paveldimumas, gyvenimo būdas, nevisavertė mityba ir plaukų priežiūros priemonės - tai, kas įtakoja plaukų būklę.
Jeigu kai ko mes pakeisti negalime, tai plaukų priežiūros priemones pakeisti galime bet kada.
Kai riebalinės galvos odos liaukos veikia silpnai, jos išskiria mažai riebalų ir to pasėkoje plaukai tampa sausi ir trapūs. Galvos oda lupasi, atsiranda sausų pleiskanų.
Taigi reikia tinkamai rūpintis išsausėjusia galvos oda ir plaukais:
1. Nepanaikinti ir taip organizmo menkai išskiriamų riebalų sluoksnio.
Žinote kodėl plaukų kaukės, šampūnai ir balzamai turi būti natūralūs ir švelnūs?
Nes natūralios priemonės nepanaikina natūralaus galvos odos riebalų sluoksnio. Šis riebus vaškas, kurį gamina plauko folikulo liaukos, išilgai padengia visą plauką ir todėl jis atrodo švelnus ir glotnus. Be tokio apsauginio apvalkalo plauką sudarančios ląstelės ima sluoksniuotis, o plaukai praranda blizgesį ir atrodo kaip negyvi.
Žinia, dauguma masinės gamybos šampūnai pagaminti putojimą sukeliančio SLS (Sodium Lauryl/Laureth Sulfate) - stipraus cheminio odos dirgiklio pagrindu. Netikite? Patikrinkite įprastą šampūną ir įsitikinkite, jog jis ingredientų sąraše įrašytas antroje vietoje.
Išvada. Tokių plaukų priežiūros priemonių dėka toliau sausinate ir taip sausą plauką ir papuolate į užburtą ratą.
2. Papildomai maitinti plaukus. Kadangi dauguma susiduria su sausų plaukų problema, vadinasi vien natūralių šampūnų jų priežiūrai nepakaks (tokių šampūnų dėka pavyks tik nepanaikinti natūralių galvos odos riebalų). Sausiems plaukams reikia papildomo maitinimo. Todėl bent kartą mėnesyje plaukus turėtumėte palepinti maitinančia kauke (jei plaukus gydote, kaukes būtina daryti 2-3 kartus savaitėje) ir būtinai pagamintą iš augalinių preparatų. Naudojant tinkamas priemones galvos oda bus ne tik pamaitinta, bet taip bus kartu skatinama ir natūralių riebalų/sebumo gamyba.
3. Apsaugoti plaukus nuo juos sausinančių aplinkos veiksnių (sauso, šalto oro, fenų, saulės, kurie sugeria iš plaukų drėgmę, UV spindulių, kurie ardo paviršinį plauko sluoksnį ir t.t.).
Papildomai kasdien drėkindami plaukus ne tik apsaugosite juos nuo galimo išsausėjimo, bet ir priversite plauko žvynelius priglusti, dėl ko jie bus glotnūs ir švelnūs.
Sakote plaukai nuo sintetinių priemonių būna glotnūs? Taip, bet ar žinote kodėl? O todėl, kad kaip ir buvo minėta, iš esmės būdamas negyvas (kaip kad, pvz., nagai), plaukas atrodo glotnus tik (!) riebaus apvalkalo dėka. Jį mes sukuriame naudodami augalinius aliejus, sviestus ar kitokias natūralias priemones (dėl padidėjusios riebalinių laikų veiklos dar tai gali sėkmingai daryti pats organizmas) arba chemines. Natūralios priemonės plaukui/galvos odai nekenkia, jos veikia lėtai ir pamažu, bet negriaunamai, na, o cheminės - sausina, priverčia odą „tingėti" ir natūraliai nebegaminti reikiamų riebalų, ko pasėkoje patenkame į užburtą ratą ir silikono mūsų plaukams reikia vis daugiau ir daugiau.
Skaityti daugiau